درمان پوکی استخوان با طب سنتی گرداوری شد

پوکی استخوان اولیه یک بیماری متابولیک استخوانی است که با تراکم استخوانی پایین و زوال ریزساخت‌های بافت استخوان مشخص می‌شود. پوکی استخوان منجر به افزایش شکنندگی استخوان و خطر شکستگی می‌شود. پوکی استخوان اولیه نشان‌‌دهنده‌ی از دست دادن تراکم استخوان است که به هیچ بیماری دیگری مرتبط نیست و به پیری و از دست دادن عملکرد غدد جنسی در زنان و فرایند پیری در مردان مربوط می‌شود.

پوکی استخوان ثانویه می‌تواند نتیجه‌ی انواع بیماری‌های مزمنی باشد که به طور قابل‌توجهی منجر به از دست دادن مواد معدنی استخوان می‌شود؛ یا می‌تواند نتیجه‌ی اثرات داروها و نقص و کمبود تغذیه باشد.

علت‌ها و دلایل پوکی استخوان
به عبارت ساده پوکی استخوان وقتی اتفاق می‌افتد که بدن شما استخوانی که جذب می‌کند بیشتر استخوانی است که تولید می‌کند. به عبارت دیگر، استخوان‌های شما چگالی خود را از دست می‌دهند، ضعیف می‌شوند و بنابراین مستعد شکستگی هستند. این فرایند تنها علت پوکی استخوان نیست؛ عواملی دیگری نیز وجود دارد که تأثیر دارد و هجوم بیماری را تشدید می‌کند.

رژیم غذایی

رژیم غذایی شما تأثیر قابل‌توجهی روی سلامت استخوان‌هایتان دارد. مصرف غذاهای خاص و مواد مغذی باعث رشد استخوانی سالم می‌شود.

مواد مغذی زیر برای سلامت استخوان‌ها ضروری هستند:

کلسیم
ویتامین D
دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی: منیزیم، فسفر، ویتامین K، ویتامین B و ویتامین B12 سلامتی استخوان را تأمین می‌کنند.
اگر مواد مغذی زیر به مقدار خیلی زیادی مصرف شود ممکن است به استخوان‌ها صدمه بزند:

پروتئین
کافئین
سدیم
ورزش

ورزش یک دفاع ضروری در مقابل پوکی استخوان است. ورزش باعث ایجاد و حفظ استخوان‌هایی قوی می‌شود؛ بنابراین اگر شما غیرفعال هستید و ورزش نمی‌کنید، استخوان‌های شما به احتمال زیاد ضعیف‌تر از استخوان کسانی است که ورزش می‌کنند. استخوان‌های ضعیف نسبت به استخوان‌های قوی بیشتر مستعد شکستگی هستند.

پایین بودن سطح هورمون‌های جنسی

وقتی زنان به سن یائسگی می‌رسند، سطح هورمون استروژن آن‌ها به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند. با نبود استروژن، یاخته استخوان‌ساز (استئوبلاست) نمی‌تواند به اندازه کافی استخوان جدید تولید کند و در نهایت استئوکلاست‌ها (سلول‌های جذب استخوان) بر آن‌ها غلبه می‌کنند. به همین دلیل زنان یائسه خیلی زیاد در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند. در مردان هورمون تستسترون از استخوان‌ها محافظت می‌کند. وقتی سطح تستسترون افت کند، می‌تواند منجر به از دست دادن استخوان شود.

مشکلات پزشکی

مشکلات پزشکی نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به پوکی استخوان شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

مشکلات روده
بیماری‌های کلیوی
مشکلات پاراتیروئید و تیروئید
داروها

برخی داروهای خاص ممکن است باعث پوکی استخوان شود:

گلوکوکورتیکوئیدها
داروهای ضد تشنج
مهارکننده‌های آروماتاز (این داروها برای سرطان سینه استفاده می‌شود)
مهارکننده‌های پمپ پروتون (Proton pump inhibitors (PPIs))
کومادین
مصرف سیگار و الکل

مواد شیمیایی موجود در سیگار، استفاده کلسیم برای بدن را سخت‌تر می‌کند. آن‌ها به توانایی استروژن برای تولید استخوان نیز ضربه می‌زنند. مصرف بیش از حد الکل نیز تأثیر منفی روی توانایی بدن برای استفاده مؤثر از کلسیم دارد.

عوامل خطر پوکی استخوان
زن بودن
پیر بودن
داشتن سابقه خانوادگی پوکی استخوان
داشتن سابقه شکستن استخوان
داشتن استخوان‌بندی کوچک و ظریف
سفید یا از نسل آسیایی یا لاتین بودن
یائسگی
داشتن یک رژیم غذایی با مقدار کلسیم و ویتامین D پایین
غیرفعال بودن و ورزش نکردن
سیگار کشیدن
مصرف بیش از حد الکل
داروها: داروهای خاص، به خصوص استروئیدها می‌توانند استخوان‌های شما را ضعیف کنند.
گیاهان و مکمل‌های درمان پوکی استخوان

در حالی که تحقیقات علمی بیشتری راجع به این موضوع مورد نیاز است ، اما برخی از گیاهان و مکمل‌ها به طور بالقوه از شکسته شدن استخوان ناشی از بیماری پوکی استخوان ، جلوگیری می‌کنند.

شبدر قرمز برای درمان پوکی استخوان
شبدر قرمز حاوی ترکیبات استروژن مانند است. از آنجا که استروژن طبیعی می‌تواند به محافظت از استخوان‌ها کمک کند ، پزشکان این گیاه را برای درمان بیماری پوکی استخوان توصیه می‌کنند. با این حال، شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهنده مؤثر بودن شبدر قرمز در کاهش سرعت از بین رفتن استخوان‌ها باشد. ترکیبات استروژن مانند در شبدر قرمز ممکن است با داروهای دیگر تداخل کند و برای برخی از افراد مناسب نباشد، قبل از استفاده از شبدر قرمز با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان پوکی استخوان با سویا
دانه‌های سویا و محصولاتی مانند توفو و شیر سویا حاوی ایزوفلاون هستند. این ترکیبات استروژن مانند به محافظت از استخوان‌ها و جلوگیری از دست دادن استخوان کمک می‌کنند. به طور کلی توصیه می‌شود که قبل از استفاده از سویا برای بیماری پوکی استخوان با پزشک خود مشورت کنید ، به خصوص اگر به دلایلی خطر سرطان سینه وابسته به استروژن در شما بالا است.

کوهوش سیاه و درمان پوکی استخوان
کوهوش سیاه سالیان دراز است که در طب بومی آمریکا استفاده می‌شود. این گیاه حاوی فیتواستروژن (مواد شبه استروژنی) است که به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می‌کند. مطالعه سال 2008 نشان داد که کوهوش سیاه قادر به ترویج تشکیل استخوان در موش است. تحقیقات علمی بیشتری برای تعیین اینکه آیا این نتایج را می‎توان به درمان بیماری پوکی استخوان در انسان ، تعمیم داد ، مورد نیاز است.